• almilacanabaz96

ÖNERİ; Anime Köşesi : Ergo ProxySenaryosunu Dai Sato'nun oluşturduğu Ergo Proxy gerek animasyon çizim biçimi gerek gerçekliği algılayış şekli ile diğer animelerden bir parça ayrılıyor.

Farklı bir tarza sahip animenin pek bilinmediği ve seveninin çok olduğu kadar nefret edeninin de çok olduğu su götürmez bir gerçek.


Ergo Proxy 2006 yılında 23 bölüm olarak yayınlandı. Anime, dünyada meydana gelen çeşitli ekolojik olaylardan sonra insanların inşa ettikleri kubbe içindeki Romdeau adlı ütopik bir şehirde başlar. Romdeau, otoriter bir yönetimle birlikte katı kuralların hakim olduğu, bu şekilde de barışın sağlandığı gizemli bir şehirdir.


Tamamiyle tüketim odaklı ''fabrikasyon insan modeli'' oluşturan şehirde, aynı zamanda insanlarla birlikte onlara hizmet etmeleri için tasarlanmış auto-rave denilen robotlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda şehrin güvenliğini de sağlayan bu robotların ''cogito'' adlı virüs sebebiyle cinayet işlemeye başlamasıyla Romdeau'nun ''huzurlu'' yapısı bozulur ve cinayet davalarıyla ilgilenmesi için ana karakterimiz Real Mayer ve ortağı android Iggy görevlendirilir. Bundan sonrasında ana karakterimiz Real ve ortağı şehrin gizemiyle ilgili pek çok şey öğrenecektir. (Kaynak: 22dakika.org)


Bunca karmaşanın ortasında hafızasını yitirmiş bir vekil olan Vincent Law Real'e aşık olacaktır.


Ergo Proxy pek çok imge, gönderme ve akıl oyunlarıyla dolu, zekice kurgulanmış bir animedir. Animelerin genel özellikleri göz önüne alındığında bu normaldir ancak Ergo Proxy diğerlerinden çok daha farklı bir çizgide ilerleyerek özgünlüğünü ortaya koymuştur. Örneğin robotlara bulaşan ''cogito'' virüsünün ismi Descartes'in ''Düşünüyorum öyleyse varım.( Cogito ergo sum)'' sözünden gelmektedir.


İnsanı kendi gerçeklik algısıyla yüzleştirerek düşünmeye sevk eden, hatta mecbur bırakan bu bambaşka animeyi hala izlemediyseniz bir göz atmanızı öneririm. Karmaşık yapısı sizi bir anda içine çekecek ve diğer bölüme geçmek için sabırsızlanacaksınız.


Beğeneceğinizden hiç kuşkum yok. İyi ''düşünmeler.'' :)


3,745 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör