• Carpe

29 Nisan’da Dünya'ya Çarpacak Denilen Asteroit Gerçeği


Bir süredir komplo teorilerine konu olan Asterid, 29 Nisan'da Dünya'mıza çarpacak deniliyor. Peki gerçekler öyle mi ? Hazırsanız Carpe bilim kuşağı sunar. :)


Porto Riko’da bulunan Arecibo Gözlemevi’nde Bilim insanları Corona virüs salgınına rağmen Dünyamız için dış tehlikeleri gözlemlemeye devam ediyor. Gözlemleyebildiğimiz uzayda, gezegenimizin etrafında, yörüngesini bildiğimiz ve yıllar sonrasında ki değişiklikleri de hesaplayabildiğimiz sayısızca gök cismi bulunmakta. Kimisinin çapı Dinozorların sonunu getiren gök taşından bile oldukça büyük.


Ancak endişeniz olmasın. Henüz hiç biri Dünya'mız tehlikeli değil, biri dışında.. (şaka şaka korkmayın hemen, okumaya devam edin :D)


Geçtiğimiz haftalarda NASA'nın da tehlikeli sınıfına aldığı ve görülmemiş bir hızla yaklaşmakta olan Asteroid olan (52768) 1998 OR2'nin rotasını bilmekteyiz.

Şuan için Dünya'mıza bir tehlike oluşturmuyor. Çünkü 29 Nisan'da çarpacağı iddia edilen gök cisminin rotasına ve dünyaya olan mesafesine baktığımızda, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının 16 katı kadar bir mesafeden geçecek olduğunu görmekteyiz.
Bu rapora göre doğrudan teması bulunmayan Asteroid'in hakkındaki komplo teorilerinin asılsız olduğunu söylemek mümkün. Ancak, gelecekte bu durum daha riskli olabilir. Bilim insanlarının ve NASA'nın açıklamasına göre çapı 2 Kilometrekare gibi devasa ölçülere sahip gök cisminin 2079 yılında, Dünya’ya şimdi olduğundan 3.5 kat daha yakın bir uzaklıkta geçecek.


Yine de bir temas ihtimali bulunmasa da, daha da ileride Dünya'mız ile olan yörüngesinin kesişeceği gerçeği sabit. Tabi gelişen teknoloji ile tahminen 2100 yıllarına gelindiğinde, eğer Dünya üzerinde yaşam ve insan olursa muhtemelen gelişmiş savunma sistemlerimiz ile bu tehlikeyi çok kolay bir şekilde alt edebiliriz.


Günümüzde dahi Dünya dışı gök cisimleri için geliştirilmiş, tehlikeli olabilecek Asteroid'ler için savunma sistemlerimiz mevcut. Kısacası korkmanıza ve endişe etmenize gerek yok. Güvendeyiz. :) Daha iyi bir şekilde bilgi almak ve keyifli bir video izlemek isterseniz, aşağıdan Barış Özcan'ın videosuna ulaşabilirsiniz. :)


Carpe Bilim Kuşağı sona erdi.. :D

804 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör