• almilacanabaz96

Asyadan Gelen Moda Dalgası ; Kpop!

Sanıyorum 2012 senesiydi; benim henüz lisede olduğum ve Kpop ile ilk tanıştığım zamanlar...


Bundan önce de Kore kültürünü tanıyordum. Benim jenerasyonum bunu çok iyi bilir; TRT'de yayınlanan Kore dizileri o dönem çok popülerdi. Evde annelerimizin açtığı geneli tarihi konulu Kore dizilerinin başına geçer, saatlerce izlerdik. TRT sağolsun, ben de ilkokul zamanlarımdan itibaren Kore ile tanışmıştım. Ancak bu kültürün içinde Kpop gibi bir cevher olduğunu fark etmem lise zamanlarıma tekabül ediyor.


Benim ilk gördüğüm grup Super Junior idi. O dönem Youtube yeni yeni moda olmaya başlıyordu. Şimdi olduğu gibi yüzlerce farklı kanala sahip değildi. İnternet bile o kadar yaygın değildi. Kpop kültürünün tanınmasındaki en önemli etmenlerden birinin de internetin yayılması ve Youtube'nin popüler olmaya başlaması olduğunu düşünüyorum. Youtube sayesinde tanıştığım ve benzerine daha önce hiç rastlamadığım bu bambaşka ''müzik türü'' elbette beni anında içine çekti. Zaten her zaman bir parça farklı bir insandım. Diğerlerinin ''tuhaf'' diye adlandırdıkları şeyler bana hiçbir zaman tuhaf gelmemişti. Bu nedenle tuhaf olanın kendim olduğunu da algılamıştım.


Kpop ile tanıştığım 2011-2012 senesinden bu yana elbette çok şey değişti. Bir zamanlar Koreli gruplara hayran olanları dışlarlardı. Herhangi bir Kpop ürününü bulmak hayal gibiydi. Dergilerden sevdiğimiz grupların posterlerini yayınlaması için istekte bulunur, her hafta o dergileri ''Acaba hangi grup var?'' diye düşünerek, hevesle alırdık. Hangi grup olursa olsun, severdik. O dönem fan kavgaları yoktu. Kpop'un en barış dolu dönemiydi diyebilirim. :)


Tabii aradan seneler geçti. Şu an Kpop oldukça büyük ve popüler bir sektör halinde. Üstelik bu sadece müzik açısından da değil; moda açısından da öyle. Kpop gruplarının sıradışı ancak mükemmel biraz da tuhaf bir biçimde uyumlu tarzlarını, onları ilk dinlediğiniz anda fark edersiniz. İnsanı kendisine hayran bırakan bu tarz günümüz dünyasında oldukça popüler.
Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada bu tarzın büyük bir hayran kitlesi var. Eh, Kpop dünyasının birbirinden gösterişli kombinleri hayran olunmayacak gibi de değil.

Eskiden, benim lisede olduğum zamanlarda fotoğraflarına zor ulaştığımız Kpop sanatçılarının artık kıyafetlerine, takılarına, parfümlerine dek ulaşabilir olduk. Gelişen dünyada ulaşılamaz olan neredeyse hiçbir şey kalmadı. Sevdiğimiz bu tarza erişmek artık oldukça kolay.


Elbette hala ülkemizde farklı tarzlara ön yargıyla yaklaşan, dışlayan ve dalga geçen bir topluluk mevcut. Ama artık insanlar kendi tarzlarını korkusuzca sergileyebilecek kadar bilinçli ve özgüvenli.


Hayat kısa ve kim ne der diye düşünmeden, istediğimiz gibi yaşamalı, istediğimiz gibi giyinmeliyiz. Sen de korkma, sadece anı yaşa. :)

12,928 görüntüleme3 yorum