• Carpe

Avustralya'da 10 Binden Fazla Deve Öldürülecek


Dünya tarihinin en büyük yangınlarından biri ile mücadele eden Avustralya su kaynaklarını hızla tükettiği gerekçesiyle 10.000 deve için ölüm kararını verdi.


Güney Avustralya eyaletinin kuzeybatısında yer alan 4.büyük eyalette, yoğun olarak Aborijin’lerin yaşadığı bir yerel yönetim alanı olan Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY), su bulmaya çalışan develerin yerleşim alanlarına ve insanlar ile birlikte su kaynaklarına zarar verdikleri gerekçesi ile binlerce deveyi helikopter ile havadan ateş ederek öldüreceğini açıkladı.


Ellerindeki kısıtlı su kaynaklarının develer tarafından yok edildiğini söyleyen insanlar, hayvanların yerleşim yerlerine girmesinden girmesinden şikayet ediyor.


Konuya ilişkin The Australian gazetesine konuşan APY idaresinin yönetim kurulu üyelerinden Marita Baker, “Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz çünkü develer çitleri yıkıp içeri giriyor, evlerin etrafına geliyor ve klimalardan su içmeyi deniyor” ifadeleri ile basına demeç verdi.


Avustralya genelinde toplam 1,2 milyon deve olduğu tahmin ediliyor. Kontrolden çıkan deve sayısını dengelemek için yapılacak operasyonun 5 gün sürmesi bekleniyor. Bu süre zarfında 10 binden fazla deve, helikopterlerdeki profesyonel nişancılar tarafından öldürülecek. Avlanmanın gerçekleşmemesi halinde, ülkedeki deve sayısının her 8 ya da 10 yılda bir iki katına çıkacağı söyleniyor.


Öte yandan açıklamasına devam yetkilinin develerin öldürülmesinde tek neden su kaynaklarının kıtlığı olmadığını, yılda bir ton karbondioksitin etkisine eşdeğer metan gazını atmosfere salgıladığını ve sera etkisini arttırdığı gerekçesini de göstererek, yapacakları avlanmanın dünya için iyi olacağını savundular.


Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Yaşam için en temel ihtiyaçlardan biri olan su için, bir canlının yaşam hakkını elinden almak insanın haddine midir ?

43 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör