• Carpe

Avustralya’daki Yangınlar Tarihi Bir Bumerangı Ortaya Çıkardı


Haftalardır Avustralya’da süren yangınlar henüz tamamen kontrol altına alınmış olmasa da çıkan yangın bir yandan doğayı küle çevirirken bir yandan da teselli armağanı gibi, bir tarihi eseri de gün yüzüne çıkarıyor.


Yangından dolayı Cobargo’daki evlerini tahliye eden ev sakinleri, yangın söndürüldükten sonra evlerinin yanındaki dere yatağında taş oymalı bir bumerang buldular.


Cobargo’da bulunan taş oymalı bumerangın kaç yaşında olduğu henüz belirlenmedi. Yapılacak karbon testlerinden sonra bumerangın yaşı ortaya çıkacak. Binlerce yaşında olabilecek bumerang, dere yatağına sürüklenmeden önce bir bataklık bölgesinde kalmış olabileceği için çoğunlukla korunmuş durumda. Bulunan bumerang sayesinde Avustralya yerlileri hakkında yeni bilgiler ortaya çıkabilir.


Uzmanlar, yangın bölgelerinde yaşayan insanları ortaya çıkan tarihi eserler ve tarihi bölgeler hakkında uyarıyorlar. Yangının söndürüldüğü bölgelerde böyle tarihi eserlerin ortaya çıkabileceğini söyleyen uzmanlar, insanların bu konuda dikkatli olmasını ve yetkililere zamanında ulaşmasını istediler.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör