• Carpe

Corona Virüsüne Karşı Tedavi Bulmak İsteyenler Buraya!


Corona virüsü üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken araştırmacı bilim insanlarının farklı teknikler deneyerek de incelemenin hızını arttırmaya çalışıyorlar. Bu bağlamda, bilim insanlarının yeni odağı; "Foldit" isimli beta sürümde olan bir bilgisayar oyunu.


Öğrencilere bilimi yakından tanıtmak ve bilim insanlarına da bir simülasyon aracı olması bakımından geliştirilen Foldit isimli oyun, araştırma ekibi için önem kazanmış durumda.


Corona virüsünün yapısında bazı özel proteinler bulunuyor. Bu proteinler arasında peplomer (başak ya da spike olarak da bilinen) bir protein türü bulunuyor. Bu protein türü, virüsün vücut içerisinde yapışmasını sağlıyor. Bilim insanları eğer, Corona virüsünün peplomerine bağlanabilen bir protein geliştirmeyi başarırlarsa Corona virüsüne karşı en önemli hamlelerden bir tanesi gerçekleştirilmiş olacak. İşte Foldit, bunun nasıl mümkün olabileceğini içeren bir bulmacaya sahip.


Oyunun temelinde bilimsel bulmacalar barındırıyor olmasıyla, sizlere çözüm arayışına sürüklüyor. Dahası siz de Corona virüsü üzerinde çalışmalar yapabilir ve bilim insanlarının ulaşmayı hedeflediği modeli geliştirebilirseniz, dünyayı hızla etkisi altına alan virüse karşı bir tedavi yöntemi geliştirebilirsiniz.


Oyunu buradaki bağlantıdan indirebilir, gelişmeleri bizimle paylaşabilirsiniz.

49 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör