• Carpe

"Deprem Şakası" Yapan Kişiye Ceza Verildi

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depremden sonra çevre illerden kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri harekete geçmişti. Tüm kuruluşlarının canla başla yürüttüğü çalışmaları ülkecek merakla ve korkuyla takip ettiğimiz şu sıralarda, Kahramanmaraş’ta yaşayan bir kişi, itfaiyeyi arayarak evinin çöktüğünü söyledi.


Şaka Yaptım

İtfaiyeyi arayan kişi, çağrısının ardından 10 dakika içinde bir kez daha çağrıda bulunup, bu kez "şaka yaptım" dedi.


Konuyla ilgili kayıtsız kalmayan Cumhuriyet savcısının talimatıyla, şakayı yapan kişi hakkında soruşturulma başlatılarak, idari para cezası verildi.


Yıkıma sebep olan depremin ardından yetkililerce, hatların meşgul edilmemesi için telefonların ihtiyaç olmadıkça kullanılmaması tavsiye edilmiş. Böylece ihtiyaç anında hayatların kurtulması için doğru iletişim kanalının uygun halde bırakılması amaçlanmıştı. Kahramanmaraş'ta bir yaşayan Hasan K. (24) adlı vatandaş ise, yetkilileri yanlış yönlendirerek yapılmaması gereken bir şeyi gerçekleştirmiş.


Yapılan ihbarın asılsız çıkması üzerine polis memurları savcılığa bilgi verdi. Cumhuriyet savcısı da Hasan K.’ye asılsız ihbarda bulunduğu gerekçesiyle idari yaptırım uygulanmasına karar verdi. Sonuç olarak Hasan K.’ye 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca 235 TL idari para cezası verildi. 


Elazığ depremi ardından sosyal medyada dolaşan pek çok sayıdaki "küçümseyici" ve "mizah unsuru" olarak görülen asılsız pek çok tweet ve fotoğraf hakkında siz ne düşünüyorsunuz. ?

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör