• Carpe

Duvara Bantlanmış Muz 120 Bin Dolar !120 Bin Dolarlık Sanat Eseri: Duvara Bantlanmış Bir Muz !

Performans sanatçıcı David Datuno'nun çağdaş sanat galerisi Perrotin tarafından Art Basel Miami'de sergilenen 'Komedyen' adlı duvara bantlanmış muz eserine 120 bin dolar ödeyen çift "Cattelan’ın muzunun ikonik bir tarihi nesne olacağını hissediyoruz" diyerek ilk sessizliğini bozdu.


Geçtiğimiz Cumartesi günü duvara bir muz bantlayan Datuno eserinin bu kadar yüksek değere satılacağını tahmin etmediğini söyledi. Eserin 120 bin Dolara satılmasının ardından da herkesin önünde eserini yiyerek bunun da sanat için olduğunu dile getirdi.


"Bu benim Aç Sanatçı adlı sanat performansımdı. Maurizio Cattelan’ın çalışmalarını seviyorum. Bu yerleştirmeyi de cidden çok sevdim. Tadı çok güzeldi.” Sahne performansından sonra 120 Bin Dolara satılan muzun yenmesi üzerine galeri çalışanları yerine yeni bir muz bantlayarak eseri koruması içinde bir güvenlik görevlisini görevlendirdi.


'Duyguları kışkırtmak için onu satın aldık'


Milyarder bir ailenin mirasçıları olan çift "Eseri sanat dünyasının tek boynuzlu atı olarak gördük ve onun sonsuza kadar kamuya açık olmasını sağlamak, tartışmaları devam ettirmek ve kamusal alanda süresizce düşünceleri ve duyguları kışkırtmak için onu satın aldık" dedi.


Eserin yenildiği anı da Datuna kişisel Instagram hesabından bir video ile paylaştı. Dilerseniz sizde izleyebilirsiniz.28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör