• Carpe

Google, Türkiye'de Çökme Nedenini Açıkladı


Arama motoru ve yazılım şirketi devi olan Google ve ona bağlı tüm servisler 19 Aralıkta tüm ülkede kesintiye uğradı.


Kullanıcılar bu durumun, bu hafta yaşanan Türkiye Rekabet Kurumu ile gündeme gelen sorundan kaynaklandığını düşündükleri dile getirseler de, Google tarafından yapılan resmi açıklama ile durum netliğe kavuştu.

Bulgaristan Üzerinden Yönlendirilen Trafik

Yaklaşık yarım saatlik bir kesinti olsa da etkisi dalga dalga hissedilen ve tekrar eski haline dönmesi biraz zaman alan durum için Google, kendi Cloud sistemi üzerinden yaptığı açıklama ile şunları dile getirdi.


"Google'ın Bulgaristan'daki ağı üzerinden yönlendirilen trafiği etkileyen birden fazla eşzamanlı fiber kesintileri sorunu, 2019-12-19 02.36 ABD/Pasifik tarihi itibarıyla tüm etkilenen kullanıcılar için çözüldü. Google hizmetleri, erişim için birincil olarak Bulgaristan ağ noktamızı kullanan kullanıcılar için belirli bir süre erişilemez durumda kaldı. Sorunu çözmeye çalışırken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sorunun asıl nedenini belirledik ve olumsuz etkilenen trafiği farklı kısımlara yönlendirdik. Sorun hakkında bir iç soruşturma başlatmış durumdayız ve ileri bir tarihte ayrıntıları kamuoyuna duyuracağız."


Türkiye Rekabet Kurumu ile yaşanan sorunun da takipçisi olduğumuzu ve gelişmelerden sizi bilgilendireceğimizi unutmayın. Gelişmeleri takip etmek için, mail aboneliğimize üye olabilir ve yazılarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

66 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör