• Carpe

Işıklarda Gürültü Yapan Sürücülere Karşı Üretilen Dahiyane ÇözümHindistan'ın Mumbai şehri, 20 milyonu aşkın nüfus oranıyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Hal böyle olunca, trafikte yer alan araç sayısı da bir hayli çok olmakta.


Günümüzde dünyanın pek çok yerinde araç kornaları amacı dışında kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Birde bu soruna nüfus yoğunluğu ve araç sayısının fazlalığı eklenince çevre sorunlarından biri olan gürültü kirliliği dayanılamaz hale geliyor.


Mumbai polisinin bu durum için geliştirmiş olduğu önlem ise, diğer tüm ülkeler için emsal niteliği taşıyabilecek nitelikte.


Işıklarda kornaya basarak gürültü kirliliği yaratan sürücüler için ilginç bir önlem alan Mumbai polisi, testlerine başlanan sistemle, sürücüler kornaya bastıkça kırmızı ışığın süresi uzamasına neden oluyor. Böylece sürücüler, bu durumu ihlal edilmesine neden olan diğer sürücüleri uyararak, otokontrolün sağlanmasına destek olurken, gürültü kirliliğininde azalmasını sağlıyorlar.


Konuyla ilgili açıklama yapan ve eğlenceli bir anlatım şekliyle de çalışmanın videosunu çeken Mumbai polislerinin videosunu sizde aşağıdaki Tweet üzerinden izleyebilirsiniz. :) Bu çalışma kapsamında siz ne düşünüyorsunuz. Sizce ülkemizde de böyle bir çalışma yapılması gerekir mi ?


22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör