• Carpe

Naruto Hayranları Buraya!


Bugün sizlere, Naruto severlerin çok iyi bileceği ve tüm Ninja'ların onayladığı

“KUJI-KURI El Hareketleri” hakkında bilgi vereceğim. 😎


Geçmişten günümüze aktarılan Shinobi hikayelerinde, Ninja'ların suikastlerini yerine getirirken günlerce su altında kaldığını veya ateşi kontrol ettiği gibi efsaneler aktarılmıştı. Ancak işin sırrı sanıldığı gibi doğa üstü güçler değil, tam aksine derin meditasyonlar ile kendi iç enerjilerinde yoğunlaşmaları sayesinde olmuştur.

Bunu yaparken de dokuz adet Kuji-Kiri’yi, yani el işaretlerini, kullanmışlardır.

Kuji-Kiri, ninjaların aşırı stres altındaki durumlarında onlara yardımcı oluyor ve belli ruhsal durumlarını harekete geçiriyordu. Dokuz el hareketinin her biri, belirli bir yeteneği uyandırmak için kullanılan enerjiye hitap ediyor ve onu çağırarak ninja görevlerini başarıyla yerine getiriyordu. Dışarıdan görenlerin ise bu el hareketlerini büyü olarak algılamasıyla yıllarca Ninja'ların büyü yaptığına dair yanlış algı yaratmıştı.


Ancak hepimiz biliyoruz ki, durum hiçte öyle değil. Bu 9 el hareketi aslında vücudumuzun 9 farklı mantra sistemini temsil ediyor. Bazı uzmanlar Ninjaların kullandığı bu el hareketlerinin Çin’de ortaya çıktığını savunsa da, bazı uzmanlar ise Hindistan’da doğduğu konusunda oldukça ısrarcı.


Bu dokuz sembolün isimleri ise rin, pyo, to, sha, kai, jin, retsu, zai ve zen’dir.

Rin: Elmas Yıldırım


Rin hem fiziksel hem de mental olarak savaşa hazırlanmak isteyen ninjanın savaş öncesi yaptığı bir semboldür.


PYŌ: Büyük Yıldırım


Büyük bir fiziksel güç isteyen bir ninjanın yapması gereken gizli el işareti ise Pyo’dur. Daha önce Kuji denememiş Ninjaların çekindiği bu hareket, bir kafatası kemiğini kırabilecek büyüklükte bir güç açığa çıkarır.

TŌ: Dış Aslan


Dış Aslan mührü aslında çoğu zaman bir ninjaya uyum hissi kazandırmak için kullanılmıştır. Bu el hareketi ile sakinleşen ninjalar etraflarını daha iyi algılar.

SHA: İç Aslan


Sha ise ninjaların yaralanma durumunda dostlarının ya da kendi bedenlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için yaptıkları bir el mührüdür.


KAI: Dış BağlarKai mührü, bir ninjanın tehlikeyi sezmek ve başka insanların duygularını okumak için yaptığı bir el işaretidir.

JIN: İç Bağlar


Jin mührü ise, yapıldığında ninjaların diğer insanların düşüncelerini duymalarına izin veriyor. kendi düşüncelerini başkalarından korumak için de yapılan bu hareket tehlikeli ve en ustalaşması zor mühürlerden birisi olarak görülüyor.

RETSU: Bilge Yumruk


Bu mühürde ustalaşan ninjaların, uzay-zaman üstünde bir kontrolü olmasını sağlıyor. Yine de bu mühürde ustalaşamayan büyük bir çoğunluktaki ninja ise bunun sadece büyük bir saçmalık olduğunu söylüyor. Tam olarak ne işe yaradığı ise kimse tarafından bilinmiyor.

ZAI: Güneş’in Yüzüğü


Güneş’in Yüzüğü sayesinde bir ninja, doğal unsurlar üzerinde kısıtlı olsa da bir kontrol sahibi olur. Bu el işaretini kullanan ninjalar, kümes hayvanları ve kemirgenleri kullanarak karışıklık yaratabilir.

ZEN: Gizli Form


Zen, bir ninjanın isteyeceğinden daha büyük bir gizliliği vaat ediyor; görünmezliği. Bütün ninja tarihinde bu mühürde ustalaşan ve onu gerçek anlamıyla kullanan sadece sekiz tane büyük ninja ustasının olduğu, bunların altısının bir daha hiçbir zaman görünmediği söylenir.
Peki Naruto'nun sık sık kullandığı bu hareketler ne kadar gerçeğe dayanıyor ?


2012 yılında Japonya’nın Tsu şehrindeki Mie Üniversitesi’nde on beş ninja ustası ile birlikte yanıt aranmış. Denekler, Kuji-Kiri yapmadan önce ve yaptıktan sonra beyin dalgaları ölçülmüş ve birbirleriyle karşılaştırılmış. Bu karşılaştırmaya göre Kuji-Kiri hareketlerini yapan deneklerin her birinde farkındalık ve gevşeme artmış, sıkıntı ve kaygıya neden olan beyin dalgaları ise azalmış. Ayrıca bu on beş deneğin savaş sırasında tepkilerinin daha hızlı ve atik olduğu ölçülmüş.


En temel haliyle Kuji-Kiri, el işaretleri yardımıyla kontrollü solunum ve meditasyon sonucunda güçlü zihinsel durumları uyandırma olayı olarak adlandırabiliriz. Ancak bahsedilen bu doğa üstü güçleri ne kadar insan bünyesine katar orası tam bir muamma. Kim bilir belki de gerçekten Avatar gibi doğal elementler üzerinde etki edecek kadar güç katıyordur. Siz ne Düşünüyorsunuz ?

1,112 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör