• Carpe

NASA'dan Avustralya'daki Yangının Boyutunu Gösteren Fotoğraflar


Avustralya, bir süredir büyük çaplı orman yangınlarıyla boğuşuyor. Hatta bu yangın o kadar büyük ki, meşhur Amazon yangını bile, Avustralya yangının sadece 5'de biri büyüklüğündeydi.


Kıtanın çok büyük bir bölümü yangında adeta yok olmuşken, onlarca türde yüzlerce hayvanın ise süren yangında ölmeye devam ettiği açıklandı.

Koala türünün %30'una denk gelen, 25 bin kadar Koala ne yazık ki yangında yok olmuşken bu hızla giderse türün yok olma tehlikesinde olacağı raporlanıyor.


Tüm dünya seferber olmuş olmasına rağmen yangın ne yazık ki hala kontrol altına alınamadı. Maddi fon kaynakların, yardım amaçlı toplanmaya başlandığını belirten yetkililer, yangının izlerini kapatmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürmeye devam edeceklerini açıkladılar.


Yangınların söndürülmesi için her ne kadar seferber olunmuş bir şekilde çalışmalar yürütülse de, kıtanın üzerindeki bulutlar şu sıralar bir hayli elektrik yüklü durumda. mevsimin verdiği zorluklar nedeniyle yangının söndürülmesi bir hayli zor olmasının yanı sıra birde düşecek olan yıldırımlar ile yeni yangınların çıkma ihtimali de bir o kadar yüksek.


Nasa ise Terra isimli uydusundan elde ettiği görüntüleri basın ile paylaşarak yangının büyüklüğü konusundaki soruya "uzaydan görünebilecek kadar" yorumuyla durumu gözler önüne serdi.


Yangın öncesi uzaydan çekilmiş görüntü ve

Yangın sırasında çekilmiş fotoğraf ile Avustralya

2. uydu görüntüsünü 7 Ocak 2020'de kaydettiklerini belirten Nasa, yangından etkilenen alanın ilk belirlemelere göre, 383 dönümden fazla olduğunu bildirdiler.


Bilim insanlarının ardı ardına yaptığı açıklamalar da ise, bu yangının insanlığın dünyaya yaptığı iklim değişikliği etkisinin en büyük kanıtı olduğunu ve dünyanın geri kalanında bu tip yangınların artacağını ve iklim değişikliğine yönelik çalışmaların hızla arttırılması yönde olduğunu dile getirdiler.

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör