• Carpe

Netflix'e Ağır Eleştiri; Eşcinsel Hz. İsa


Sevilen dizi ve film platformu olan Netflix'te yayınlanan bir yeni yıl komedi filminde Hz. İsa'yı eşcinsel olarak göstermeleri üzerinde ağır eleştirilere mağruz kaldı. Tepkinin boyutu azımsanmayacak kadar büyük.


1,7 milyonun üzerinde imza

Netflix, Hz. İsa’yı eşcinsel olarak betimleyen ‘The First Temptation of Christ’ yani ‘Mesih'in İlk Günahı’ anlamına gelen komedi filmine, muhafazakarlardan gelen tepkiyle karşı karşıya.


Change.org sitesinde imza kampanyasının açılmasına sebep olan film için Netflix tarafından henüz bir açıklama gelmezken, izleyenlerin ve abonelerin tepkisi büyümeye devam ediyor.


Filmin yapımcısı ise "Biz Porta dos Fundos olarak sanatsal özgürlüğü ve mizahı, toplumumuzun en çeşitli kültürel temaları üzerine hiciv yoluyla değerlendiriyor ve ifade özgürlüğünün demokratik ülke için gerekli olduğuna inanıyoruz.” açıklamasında bulunurken Netflix sessizliğine korumaya devam ediyor.


Filmin açıklamasında ise: “30 yaşına basacak olan İsa, ailesiyle tanışması için sürpriz konuk getirir. Bu kadar aykırı bir yeni yıl özel yapımı ancak Porta dos Fundos’tan beklenirdi.” yazıyor.


Brezilya’daki ‘Ulusal Psikoposlar Konferansı’nda filmi kınayan bir bildiri yayınlandı.

Bildiride: “Hiçbir şey, hiç kimseye inançları kötüye kullanma hakkını veremez. İfade özgürlüğü hakkı, insanlara ve değerlerine saygısızlık yapma hakkı sunmaz.” yazarken, dünyanın her yerinden tüm dini topluluklardan, muhafazakar bir savunuculuk grubu olan CitizienGo’nun başlattığı bir imza kampanyası ise 240.000’in üzerinde destek aldı.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

106 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör