• almilacanabaz96

Orta Çağdan Günümüze Ölümsüz Sanatçı; Michelangelo Buonarroti


Michelangelo 6 Mart 1475 tarihinde İtalya'da doğdu. Daha sonra ailesiyle Floransa'ya taşındı. Çocukluğunda Michelangelo'ya sıkı bir eğitim verildi fakat çocuğun sanata olan ilgisi babasının engellemesine rağmen giderek büyüdü. En sonunda 1488 yılında Ghirlandaio diye bilinen Dominico ile David Currado'nun yanına çırak olarak verildi. On üç yaşındayken bile Michelangelo, doğayı gözlemlemeden, düşlerinin doğanın gerçekliğine uyup uymadığını kontrol etmeden hiçbir şeyi renklendirmezdi. Sık sık balık pazarına gider, balıkların şeklini, göz ve solungaçlarını inceler, sonra da büyük bir titizlikle resmederdi.


Bir süre sonra ''Muhteşem Lorenzo'' lakabıyla tanınan Lorenzo De Medici'nin himayesine girdi. Lorenzo bir gün okulda Michelangelo'yu çöpe atılan bir mermerden yaptığı sırıtan bir yüz heykelini parlatırken görür. Bu onun çok hoşuna gider ve yarı şaka yarı ciddi ''Oldukça yaşlı bir yüz yapmışsın. Bu geçkin budalanın tüm dişleri de yerinde. İnsanların yaşlandıkça dişlerinin döküldüğünü bilmiyor musun?'' diye sorar. Bunun üzerine Michelangelo keskisini kaptığı gibi heykelin üst çenesinden bir diş kırar. Bu hareketinden çok etkilenen Lorenzo çocuğun babasını çağırtır ve onu kendi evine aldırır. Michelangelo burada, Lorenzo 1492 yılında ölene dek kalmıştır.


Bu yıllar Michelangelo'nun sanatının yetişme dönemidir ve o dönemem ait eserlerinde Lorenzo'nun da etkisiyle Yunan esintileri görülür. Şiirle ilgisi de bu yıllara tekabül etmektedir. Michelangelo'nun şiirlerindeki anlatım, kişiliğindeki gibi yoğun ve güçlüdür. Hayatındaki tüm çoşkunluk ve ateşi heykellerinde olduğu gibi yazılarında da yansıtırdı.


“Ama Aşkım teslim olmaz gerçeğe ve doğruya,

büyülüyor kalbimi yeniden,

ateşli bir umutla diyor ki sanki

sevmek değildir sadece bir insan hâli...” (Cennetin Anahtarları)


Michelangelo ''Davut'' heykelini 26 yaşındayken tamamlamış, bunun gibi birçok ölümsüz ve benzersiz esere imza atmıştır. Ona verilen en önemli görevlerden biri olan Sistine Kilisesi'nin tavanını süsleme görevi, sanatçının bugün bile birçok modacıya ilham olan ''Adem'in Yaratılışı'' eserini ortaya çıkarmasını sağlamıştır.


1564 yılı Şubat ayının bir öğleden sonrasında hayata gözlerini yuman Michelangelo hiç evlenmedi. Bir papaz arkadaşı, hiç evlenmemesine ve çalışmalarının ürününü veya ününü bırakacak çocukları olmamasına çok üzüldüğünü söylediği zaman Michelangelo ''Sanat bana fazlasıyla eş oldu. Beni daima çalıştırdı, çabalattı. Geride bıraktığım eserlerim ise çocuklarımdır. Hiçbir değeri olmasa bile nem onlarla yaşarım.'' demiştir. Gerçekten de dediği gibi oldu.


Michelangelo Buonarroti günümüzde dahi eserlerinin seviyesine ulaşılamayan ölümsüz bir sanatçıdır.

3,646 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör