• Carpe

Türk Bilim İnsanları, Coronavirüs Tedavisi İçin Sıtma İlacını Sentezlemeyi BaşardıDünyayı etkisi altına alan Corona virüsü için çeşitli ülkeler, kendi çabalarıyla hızla ilaç ve aşı geliştirmeye yönelik çabalar içerisinde çalışmalarına devam etmekteler. Bizlerinde bu ülkeler arasında yer aldığımızı bilmek oldukça gurur verici bir gelişme.


Bir süredir çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam eden ekibin 23 Nisan tarihini göstererek aşı için olumlu gelişmelerin olacağını bizlere duyurmuştu. Bir diğer güzel gelişme ise, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) geldi.


Araştırmacılar COVID-19 tedavisi için, hali hazırda kullanılan sıtma tedavisi için kullanılan klorokini tamamen kendi imkanları ile sentezlediklerini duyurdular.


Pek çok ülkede Covid-19 tedavisi için daha önceden sıtma ilacı olarak reçetelendirilmiş hidroksiklorokin ve klorokin ilaçlarının kullanımına onay verildiğini hatırlatan Akdağ, bunun üzerine bu ilacın hammadde üretimini yerlileştirmeye olanak sağlayacak yöntemi geliştirmek için laboratuvarda deneysel çalışmalar yaptıklarını anlattı.


Doç. Dr. Akdağ, şu bilgileri verdi:

"Öncelikle klorokinin yapısını inceledik. İçindeki etken maddeleri iki ayrı koldan sentezlemek için çalışma yürüttük. Tamamen basit başlangıç malzemelerinden başlayarak 10 günde bu maddeyi yerli imkanlarla sentezlemeyi başardık. Deneysel amaçlı olduğundan sadece laboratuvarımızda olan malzemeleri kullanarak az miktarda klorokin sentezledik. Laboratuvarımızın bazı maddelere olan ihtiyacının karşılanması için proje desteği bulabilirsek daha büyük miktarlarda üretim yapabileceğimiz konusunda umutlarımız arttı."


Pek çok ülkenin hidroksiklorokin ve klorokin ilaçlarının bu kritik süreçte ilaç olarak kullanılmasına izin veriyor. Daha önce de Fransa merkezli bir ilaç firması olan Sanofi'nin de 24 hasta üzerinde sıtma ilacından sentezlenen tedavi yöntemini uygulamış ve başarılı sonuç aldıklarını açıklamışlardı.

363 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör